Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Pitná voda při cestování nebo na táboře – jak na to?

Ať už cestujeme kvůli povinnostem povolání, dovolené nebo příjemným zážitkům, neměli bychom zapomínat na své zdraví. Při cestování totiž vždy podstupujeme vyšší riziko onemocnění. Nejčastější…

  • Publikováno: 17. 03. 2009

Znečištěná a neupravená voda může mít za následky břišní tyfus, choleru, amebiózu, žloutenku, střevní otravu a mnoho jiných vážných, dokonce smrtelných nemocí. Nejjednodušší a nejpohodlnější, jak se rizikům vyhnout, je pochopitelně koupit si vodu balenou. Kupovaná voda však může být poměrně drahá, závadná, nebo se nedá v odlehlých oblastech vůbec sehnat. Je tedy třeba najít ještě další způsob získávání pitné vody.

Každý den se na světě spotřebuje 5.500 milionů m3 vody. Toto nepředstavitelné množství je zatím dostupné, nicméně přístup k vodě je nerovnoměrný v rámci jednotlivých států a kontinentů. Dostupnost navíc často závisí na sezónních teplotních výkyvech a četnosti srážek. Význam moderních technologií na výrobu pitné vody (desalinační zařízení, technologie pro získávání vody z polárních ledovců) proto každým dnem narůstá a už dnes jsou nepostradatelné z hlediska globálního zajištění dostatku pitné vody.
Dnešní cestovatelé a turisté se běžně dostávají do vzdálených zemí a regionů kde často předem neznají místní hygienické podmínky a přístup k nezávadné pitné vodě. V neupravené vodě se to životem jen hemží a její jediná kapka může obsahovat miliony mikroorganizmů. Ty mohou jak mávnutím proutku sklátit i dobře vyladěný lidský organismus. Staré pravidlo založené na převaření vody, dnes patří minulosti. Převařením nezbavíme vodu mechanických nečistot a také odolných virů (jako například virus hepatitidy). Navíc se stoupající nadmořskou výškou je ke sterilizaci nutné vodu převařovat podstatně déle. Uvážíme-li k tomu náročnost na energii a fakt, že převařená voda nemá dobrou chuť a je při chladnutí náchylná k sekundární kontaminaci, musíme uznat, že při cestování není tento způsob úpravy vody praktický. Moderní cestovatelé proto spoléhají na podstatně účinnější a rychlejší způsob výroby pitné vody v terénu, kterým je mikrofiltrace a chemická dezinfekce. Cestovní vodní filtry dnes využívají vyspělou technologii hloubkové fyzikální mikrofiltrace, tzn. filtrace prostřednictvím membrány vyrobené ze zvlněného skelného vlákna nebo postříbřeného keramického elementu. Kvalitní cestovní filtr se kromě přesné filtrační membrány vyznačuje především nízkou hmotností (300 – 600 g), malými rozměry, dostatečným výkonem (až 2 litry/min.) a dlouhou životností (například špičkový keramický filtr Combi švýcarské značky KATADYN vydrží až 50 000 litrů vody). Při průchodu vody přes membránu s filtračními kanálky o velikosti ≤0,3 μm (0,0003 mm) dochází k zachycení nebezpečných bakterií a odolných patogenních prvoků (protozoa). Protozoa Giardia a Cryptosporidium jsou patogenní mikroorganismy přenášené většinou exkrementy zvířat. Jsou nejrozšířenějším „zabijákem“ vody a vyskytují se po celém světě bez ohledu na teplotu vody či nadmořskou výšku.
Pokud jde o chemické ošetření pitné vody, na trhu existuje řada preparátů. Mezi praktičností a účinností jednotlivých přípravků jsou ale velké rozdíly. Při výběru vhodného dezinfekčního přípravku na cesty byste měli uvážit především typ dezinfekční látky a praktičnost, tedy formu a způsob dávkování přípravku. Z pohledu snadnosti dávkování vedou tablety, které vždy nadávkujeme s maximální přesností a které zároveň nepředstavují riziko rozlití v batohu na rozdíl od tekutých dezinfekčních přípravků. Forma tablet v blistrovém balení je výhodná i z hlediska životnosti, blistr chrání každou tabletu zvlášť před mechanickým poškozením i kontaktem s vlhkostí a okolní atmosférou. Výběr dezinfekční látky by měl vycházet z toho, v jakých situacích budete přípravek používat. Pro výpravy do přírody i cesty do exotických oblastí je vhodné využít především přípravky na bázi chloru a jodu (oxid chloričitý také, ale ten je v našich podmínkách jen těžko dostupný). Jak chlor, tak i jod bezpečně a rychle zbaví vodu běžných patogenů. Některé moderní přípravky (jako např. MICROPUR Forte) obsahují kromě chloru také stříbrné ionty, které ošetřenou vodu dokaží konzervovat až na 6 mesíců, tj. ochrání připravenou pitnou vodu před opětným „zkažením“ mikroby pronikajícími do vody z okolí.
Chemická dezinfekce vody nicméně není všemocná. Chemii je smysluplné používat výhradně k ošetření čiré vody. Jakýkoli, byť mírný zákal může totiž způsobit, že voda nebude dostatečně vydezinfikována. Malé nerozpuštěné částice, jejichž přítomnost se projevuje zákalem vody, mohou být kontaminovány patogeny, ke kterým se dezinfekční prostředek nemusí dostat. Dezinfekční látka se deaktivuje s částicí zákalu a není ho dostatek k eliminaci patogenu. V oblastech, kde je k dispozici jen zakalená voda (např. některé regiony Afriky, Asie nebo Latinské Ameriky), je před chemickou dezinfekcí vždy nutná mechanická filtrace prostřednictvím omyvatelných keramických filtrů. Dostatečně jemný filtr (velikost pórů ≤0,3 μm) totiž zbaví vodu bakterií, řas, jemných mechanických částic a odolných prvoků (cyst), které jsou například vůči chlorovým přípravkům rezistentní. Následný přídavek dezinfekčního přípravku obsahujícího chlor či jod deaktivuje eventuální volné viry. Tento postup je jedinou stoprocentně jistou metodou přípravy mikrobiologicky bezpečné vody kdekoli na světě.

* Chemické dezinfekční přípravky používejte jen v naprosto čiré vodě
* Nejvhodnějším řešením je kombinace chemie s kvalitním cestovním filtrem
* Příprava pitné vody na cestách prostřednictvím cestovních filtrů a chemické dezinfekce je pro cestovatele snadná i cenově výhodná


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...