Přidat inzerci

Facebook

Navigace


Čeští studenti hovořili v Izraeli se „zmizelými sousedy“

Skupina středoškolských studentů se rozhodla v rámci svého projektu „Zapomenuti“ vypátrat a vyzpovídat v Izraeli československé veterány 2. světové války a občany, kteří přežili…

  • Publikováno: 19. 04. 2007

„Každý účastník Ceny vévody z Edinburghu, který plní nejvyšší, zlatý stupeň, musí absolvovat expedici s několikadenním pobytem v přírodě,“ přibližuje důvod cesty Vladimír Kojan, učitel a zároveň vedoucí Programu při Gymnáziu J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích, a dodává: „My jsme si za cíl putování zvolili Izrael. A protože se v naší škole dlouhodobě věnujeme projektu „Zmizelí sousedé“, který pátrá po osudech lidí z období 2. světové války, rozhodli jsme se, že se při naší cestě pokusíme v Izraeli vyhledat a vyzpovídat lidi z bývalého Československa, kterým válka rovněž do života nějak zasáhla.“ Studenti se setkali celkem s 33 pamětníky, mezi nimiž byla například spisovatelka Ruth Bondyová, a zaznamenali jejich vyprávění. Díky úsilí studentů tak již osudy těchto lidí nebudou nikdy zapomenuty. Získané audionahrávky budou použity pro potřeby Českého rozhlasu, zpracované písemné dokumenty budou přístupné všem, kteří o to projeví zájem. Českobudějovičáci byli vůbec prvními, kdo takovou akci v Izraeli realizoval, osudy mnoha krajanů nebyly doposud nijak zaznamenány.

Do Izraele odjelo 11 studentů a 2 učitelé. Na leteckou dopravu jim přispělo MŠMT ČR. Ostatní náklady, jako je ubytování, přeprava nebo třeba průvodcovské služby, zajistila izraelská pobočka Programu, která nese název Izraelská Cena pro mládež (Israeli Youth Award). „Je skvělé, že Cena vévody z Edinburghu má pobočky téměř po celém světě. Díky našim hostitelům jsme po celou dobu pobytu měli prima zázemí a cítili jsme se velmi bezpečně. To bylo hlavně důležité pro naše rodiče doma, kteří o nás měli ze začátku trochu strach,“ shrnuje své dojmy Zuzana Kruchňová. S celým projektem studentům pomáhali i kulturní atašé ČR v Tel Avivu Robert Řehák a honorární konzul ČR v Haifě Roni Gipsz, kterým se podařilo krajany v Izraeli vyhledat a pozvat na setkání.

Kromě práce na projektu účastníci nevynechali ani prohlídku Tel Avivu, Haify a samozřejmě Jeruzaléma. Navštívili i kibuc Givat Chaim Ichud, v němž se nachází muzeum Terezína. Role průvodce se zhostil Petr Lang, který Terezínem i Osvětimí sám prošel. Expedici, kvůli které skupinka do Izraeli vlastně přijela, si pak splnili čtyřdenním pochodem přes Negevskou poušť.


Asociace dětské rekreace ADAM.cz Česká rada dětí a mládeže Ekopobyt Hry a hlavolamy Mravenec CK topinka Trapsavec Think Creative Pionýr
Reklama


Prosím čekejte, tato akce může chvilku trvat...